VI edycja Przemyskiej Akademii Talentów

PAT25.png

W dniu 4 czerwca 2025 w sali widowiskowej PCKiN Zamek odbędzie się gala podsumowująca VI edycję Przemyskiej Akademii Talentów. PAT to projekt realizowany od roku szkolnego 2018/19, w którym publiczne szkoły i przedszkola przez cały rok szkolny organizują oryginalne i atrakcyjne zajęcia dodatkowe, przeznaczone dla najzdolniejszych uczniów danej placówki. Efekty całorocznych zajęć możemy oglądać na uroczystym podsumowaniu, które co roku odbywa się w pierwszym tygodniu czerwca.

Przemyska Akademia Talentów funkcjonuje na podstawie Uchwały Nr 113/2017 Rady Miejskiej w Przemyślu z dnia 19 czerwca 2017, której jednym z głównych celów jest wspieranie utalentowanej młodzieży i dzieci przemyskich placówek oświatowych.


W roku szkolnym 2024/25 realizowanych było 10 projektów:

  • Przedszkolu nr 2 realizowany jest projekt zatytułowany „Kraina wyobraźni”. Zajęcia prowadzą nauczyciele Pani Magdalena Barszczak oraz Anna Michalewska. W ramach całorocznej pracy dzieci uczyły się interesujących układów choreograficznych, rozwijały swoje zdolności wokalne, przygotowywane były kostiumy i rekwizyty, a finalnym rezultatem będzie przygotowany pokaz Light Show.

  • Przedszkole Nr 16 realizowało projekt pod tytułem: „Z małym Leonardo da Vinci”. W założeniu były to zajęcia o tematyce  matematycznej, przyrodniczej i związane ze sztuką. Pomysłodawczynią i realizatorką jest nauczyciel placówki Pani  Agnieszka Łaba. W trakcie zajęć dzieci podejmowały się rożnych aktywności z zakresu matematyki, przyrody i sztuki, a tym samym stawały się na moment małymi naukowcami, konstruktorami i odkrywcami. W ramach projektu wykorzystywane były innowacyjne metody pracy  STEAM, w tym różne aplikacje edukacyjne.   Użycie nowych technologii w realizacji projektu zainspirowało nas do udziału w ciekawych programach i konkursach.
    Projekt Przedszkola nr 2 - Kraina wyobraźni


  • Szkoła Podstawowa Nr 15 w bieżącym roku szkolnym realizuje projekt o nazwie „Zajęcia muzyczne”, które prowadzone są przez nauczyciela Pana Łukasza Cebeńko. Dzięki projektowi uczniowie tej szkoły mogą rozwijać swoje uzdolnienia wokalne poprzez naukę utworów należących do różnych stylów muzycznych, ćwiczenia dykcji, artykulacji i emisji głosu oraz przygotowanie i możliwość prezentacji przed publicznością podczas szkolnych uroczystości, apelów czy koncertów.
    Projekt SP - 15 - Zajęcia muzyczne


  • W Szkole Podstawowej Nr 11 realizowany był projekt „Klub Młodych Miłośników Matematyki i Fizyki” pod opieką nauczyciela Pana Remigiusza Łuca. Projekt koncentrował się wokół przedmiotów ścisłych. Grupa uczniów miała okazję podnieść swoje umiejętności w zakresie współpracy w grupie, twórczego rozwiązywania napotkanych problemów, poszukiwania rozwiązań nietypowych, kreatywnych, umiejętności analitycznego myślenia.  Uczniowie rozwijali swoje kompetencje poprzez realizację zadań, projektów interdyscyplinarnych z zakresu matematyki, fizyki oraz ekonomii. Innowacją w projekcie było wykorzystanie w trakcie zajęć metod twórczego rozwiązywania problemów, gier terenowych z fabułą, pokoju zagadek. Zwieńczeniem projektu było przygotowanie fabularnej gry terenowej wykorzystującej rozwiązywanie zagadek przez uczestników gry.

  • W projekcie Szkoły Podstawowej nr 16 uczestniczą najzdolniejsi muzycznie uczniowie tworząc pod kierunkiem p. Joanny Cioch CHÓR TRIOLA. W ramach zajęć  rozwijają umiejętność śpiewu w wielogłosie, prawidłową emisję głosu i dykcję, a także ruch sceniczny. Solistki chóru zdobywają także laury w konkursach wokalnych. Warto zaznaczyć, że Chór Triola w tym roku obchodzi 20-lecie swojego istnienia, a od 5 -ciu lat towarzyszy mu, znany już Państwu  zespół gitarzystów. Wszyscy uczniowie tworzą zgraną grupę, chętnie ze sobą muzykują i wzajemnie się inspirują, wykonując bardzo różnorodny repertuar: od pieśni ludowych polskich, patriotycznych, poprzez muzykę rozrywkową,  filmową,  musicalową, aż po muzykę innych kultur.
    Projekt SP 16 - Chór Triola


  • I Liceum Ogólnokształcące  realizuje w tym roku projekt pod nazwą: „Sztuka ciała-The body movement”. Pomysłodawcą i opiekunem jest nauczyciel Pani Tamara Ryzner. W ramach projektu uczniowie brali udział w zajęciach teatralnych, w tym również w języku angielskim, tworzyli elementy scenografii i dekoracji oraz inne elementy sceniczne. Nieodłączną częścią poza wspomnianymi zajęciami o charakterze teatralnym były również zajęcia wokalne i taneczne. Projekt pozwalał na efektywny rozwój uzdolnień artystycznych uczniów I Liceum Ogólnokształcącego, była to również doskonała okazja do współpracy ze środowiskiem lokalnym jak również promocja osiągnięć szkolnych.


  • Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 zgłosiło do realizacji w  bieżącym roku szkolnym projekt o charakterze matematyczno-programistycznym, zatytułowany: „Programowanie gier-stworzenie gry „Henryk Jaskuła-Legenda Polskiego Żeglarstwa”. Opiekunami nad projektem jest dwóch nauczycieli tej szkoły Pani Małgorzata Łokińska oraz Pani Agnieszka Stefaniec. Głównym celem projektu jest nauka programowania, tworzenia gier, umiejętności algorytmicznego i logicznego myślenia oraz planowania. Wybór tematyki jest również wyrazem lokalnego patriotyzmu i został poświęcony Henrykowi Jaskule – Honorowemu Obywatelowi Miasta Przemyśla.
    498132895_1345207503637628_8461387776648960016_n.jpeg


  • II Liceum Ogólnokształcące jest szkołą, która uczestniczy w projektach od pierwszej edycji Przemyskiej Akademii Talentów. W tym roku szkoła realizowała dwa projekty, pierwszy to projekt z zakresu sztuk pięknych i malarstwa: „NAJważniejsze-NAJważniejsi”, którego opiekunem jest Pani Małgorzata Pięta. Projekt miał na celu rozwijanie pasji i umiejętności artystycznych uczniów poprzez działania z zakresu malarstwa oraz budowanie świadomości lokalnej tożsamości. Uczestnicy projektu poznawali sylwetki wybitnych postaci związanych z Przemyślem i tworzyli ich portrety z wykorzystaniem różnych technik malarskich. Zakończeniem projektu jest prezentacja prac, integrującą społeczność szkolną i lokalną.     
    Projekt 2 LO - Teatr do my


  • Drugi projekt realizowany w II Liceum Ogólnokształcącym zatytułowany został: „Teatr do my” i były to zajęcia z zakresu literatury i teatru realizowane pod kierunkiem nauczyciela Pana  Rafała Paśko. Uczniowie brali udział w warsztatach literackich, tworząc krótkie formy literackie i scenariusz teatralny, a następnie – w ramach zajęć teatralnych – realizowali miniaturę sceniczną. Praca nad tekstem, rolą i występem scenicznym pozwoliły młodym ludziom rozwinąć wrażliwość, empatię, samoświadomość i pewność siebie. Projekt umożliwiał integrację społeczności szkolnej oraz współpracę z lokalnymi partnerami – m.in. ze Stowarzyszeniem Kreatywna Pozytywka.
    Projekt 2 LO - NAJważniejsze-NAJważniejsi

  • W Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących realizowany był projekt zatytułowany „Teatr obrazu-improwizacje plastyczno-muzyczne z tematem lub bez”. Nauczycielem prowadzącym jest Pani  Halina Dębicka. Celem projektu było rozwijanie uzdolnień artystycznych młodzieży, pogłębianie wiedzy o teatrze, organizacja cyklicznych spektakli w szkole, w tym przygotowanie dekoracji i elementów scenicznych czy plakatów. W planach były również wyjścia do teatrów. 
    Projekt ZSEiO - Teatr obrazu-improwizacje plastyczno-muzyczne z tematem lub bez

Zdjęcia otrzymane z placówek realizujących projekty w ramach Przemyskiej Akademii Talentów

Logo PAT

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Data publikacji: 16-05-2025 14:37 Data modyfikacji: 26-05-2025 11:49

Na skróty