Warsztaty grafiki artystycznej i cyfrowej - lekcja otwarta

26 marca i 02 kwietnia w ramach projektu Cyfrowy Uczeń, odbywały się warsztaty graficzne dla grup malarstwa i fotografii MDK. Ich celem było zapoznanie uczniów z charakterystycznymi cechami grafiki warsztatowej oraz cyfrowej. Była to również lekcja otwarta dla wszystkich nauczycieli biorących udział w programie Cyfrowy uczeń.

Praca przebiegała dwuetapowo.Początkowo uczniowie poznali proces twórczy w grafice warsztatowej z zastosowaniem innowacyjnej techniki monotypii „gelli plate”, określanej nazwą mixed media, a spopularyzowanej przez amerykańską artystkę Joan Bess. Na tym etapie praca młodych artystów polegała na nakładaniu wałkiem kolejnych warstw farby na płytę żelową, śledzeniu procesu ich łączenia, a następnie odbijaniu grafik na papierze. Odbitki opatrzone zostały sygnaturą autorów oraz sfotografowane.

Drugi etap przebiegał w pracowni grafiki komputerowej i dotyczył poznawania podstaw pracy na warstwach w grafice cyfrowej w programie GIMP. Zadaniem uczniów było m.in. przetransponowanie fotografii do programu GIMP, zastosowanie podstawowych funkcji obróbki i korekty cyfrowej zdjęcia, usuwanie niedoskonałości oraz generowanie i eksportowanie obrazu w wybranych formatach.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji wykonanej przez uczestników warsztatów.

pracownia fotografii i filmu p.k. Aleksandry Bobusi

pracownia malarstwa p.k. Agaty Kruby

Data publikacji: 08-04-2026 08:59

Na skróty